Sports

Vashon Island Junior Rowing Club has a day full of strong finishes

From left to right in the women’s varsity eight are TeraJane Ripley, Katelyn Carter, Emmie Kehoe, Mia Croonquist, Marja Haflinger, Alaina Williams, Meaghan Connors, Avalon Koenig and coxswain Sage Doble. - Joanne Kicinski photo
From left to right in the women’s varsity eight are TeraJane Ripley, Katelyn Carter, Emmie Kehoe, Mia Croonquist, Marja Haflinger, Alaina Williams, Meaghan Connors, Avalon Koenig and coxswain Sage Doble.
— image credit: Joanne Kicinski photo

On Sunday, March 14, the Vashon Island Junior Rowing Club — composed of rowers in eighth- through 12th-grades — competed against Bainbridge Island Rowing Club and Orcas Island Rowing Club on Bainbridge Island, winning several races and putting in a strong all-around showing.

There was no rain, and water conditions were fine as rowers took to the water. The day’s results are as follows:

• First place: men’s varsity four — Thane Gill, Will Kicinski, Steve DeWalt, Tim Hansen and coxswain Sarah Warner.

• First place: second men’s varsity four — Thane Gill, Steve DeWalt, Wade Hankin, Tim Hansen and coxswain Olivia Sayvetz.

• First place: men’s novice four — Ryan Bingham, Gus Magnuson, Tate Gill, Raphael Torres and coxswain Mari Hamper.

• First place: women’s four — Avalon Koenig, Meaghan Connors, Alaina Williams, Marja Haflinger and coxswain Mari Hamper.

• First place: women’s varsity quad — Avalon Koenig, Meaghan Connors, Alaina Williams, Marja Haflinger and coxswain Olivia Sayvetz.

• First place: women’s novice four

— Mia Croonquist, Emmie Kehoe, Katleyn Carter, TeraJane Ripley and coxswain Hannah Scheer.

• Second place: men’s varsity eight — Thane Gill, Steve DeWalt, Will Kicinski, Tim Hansen, Wade Hankin, Ky Burton, Sam Magnuson, Isaiah Mosser-Rohe and coxswain Olivia Sayvetz.

• Second place: women’s varsity eight — Avalon Koenig, Meaghan Connors, Alaina Williams, Marja Haflinger, Mia Croonquist, Emmie Kehoe, Katelyn Carter, TeraJane Ripley and coxswain Sage Doble.

• Second place: women’s novice eight — Mia Croonquist, Emmie Kehoe, Katelyn Carter, TeraJane Ripley, Hannah Scheer, Charlotte Kehoe, Marcella McConnell and coxswain Sarah Warner.

• Third place: men’s varsity double — Yusuf Griffin and Alec Spencer.

• Third place: men’s novice eight — Ryan Bingham, Gus Magnuson, Tate Gill, Raphael Torres, Jose D’Avila, Ian Peterson, Marcella McConnell, Alex Soriano and coxswain Sage Doble.

EMAIL NEWSLETTERS

Latest news, top stories, and community events,
delivered to your inbox.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Oct 1 edition online now. Browse the archives.