Sports

Dozens of Islanders travel to compete in Spokane’s Hoopfest

Anya Quig makes a layup. - Jim Whitney Photo
Anya Quig makes a layup.
— image credit: Jim Whitney Photo

It’s summer — the butterflies and birds have migrated north — and the Vashon basketball community has migrated east for what has become a major event in the annual calendar: Spokane Hoopfest. This year was the 21st Hoopfest, and again saw a record number of players (26,000) and teams (6,700). Twenty-one Island teams competed, and all enjoyed the relatively cool weather compared with previous years.

Here is a quick rundown of Vashon’s presence (team name, record if available, bracket, players):

• Raging Monkeys (First in high school girls bracket) — Chrissy Swope, Kelly Costello, Liz Hill and Lui Gue

• Chronic Fatique (Second in over-40 men’s bracket) — Rich Hazzard, Tom Sullivan, Chuck Wetzler and Rick Covarrubia

• Vashon Boy Pirates (Second in boys fifth-grade) — Finbar Anderson, Kalen Cunningham, Tommy Delargy and John Misel

• Vashon Vandals (Second in boys eighth-grade) — Leo DeBlasi, Steen Jennings, Anil Krogness and Jessie Norton

• Vashon Fab Four (Consolation bracket champion) — Kasandra Hernandez, Lily Robinthal, Rain Sheehan and Audrey Watkins-Szala

• Dragonflies (Seventh-grade girls consolation bracket winners) — Sienna Janetty, Ally Clevenger, June Hazelton and Rayana Weller

• 2009 VHS boys grads — Max Burnham, Odin Jacobovitch, Thomas Timm-Skove and Jake Theno

• 2007 VHS boys grads — Zac Andrus, Ben Shelton, Matt Zapel and Lejf Hanson

• Vashon Dye Hards (Seventh-grade girls) — Lilly Hennessey, Abigail Kim, Sasha Reed and Kai Li Scheer

• VIFour (Seventh-grade bracket) — Forrest Miller, Sam Yates, Harper Whitney and Gabe Reoux

• Vashon Pirates (Seventh-grade bracket) — Sean Delargy, Chet and Clyde Pruett and Josh Tillman

• Otters (Seventh-grade bracket) — Fletcher Call, Logan Hawkins, Edgar Polkat and Alex Symbol

• Sea Eagles (Ninth-grade bracket) — Paddy Affolter, Baxter Call, Nikolai Carroll and Peter Wolsczko

• Pirates (Fifth-grade bracket) — Samuel Briggs, Jahmiah Hoogen, Andrew Walker and Christian White

• Vashon Green Rockets (Sixth-grade bracket) — Rhys Jennings, Dylan Martinez, Will Misel and Christopher Walker

• Kevin (Eighth-grade bracket) — Ezra Ende, Graham Hazzard, Josh Hruska-Myer and Ian Stewart

• Richard Simmons Four (Boys high school bracket) — Duncan Ende, Ben Reoux, Kelly Sullivan and Ben Whitaker

• Vashon Olympians (Sixth-grade bracket) — Langston Dziko, Noah Edmonds, Nick Spranger and Dawit Tuller-Ross

• Vashon Magma (Sixth-grade bracket) — Eva Anderson, Mira Peterson, Meg Sullivan and Sally Walker

• Green Flame (Sixth-grade bracket) Natalie VanDevanter, Kate Atwell, Mallory Breen and Annika Hille

• Crow (Fourth-grade bracket) — Will Hennessey, Jake Carman, Jacob White and Case Foster

• Wee See (Ninth-grade bracket) — Tianna Koenig, Taegan Lynch, Anya Quig and Brooke Whitney

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Sep 10 edition online now. Browse the archives.